Pánevní dno souvisí s řadou bolestivých stavů. Kdy vyhledat pomoc?

2269 | 6 min

Bolestivá menstruace, močová inkontinence, bolestivý pohlavní styk, bolest v oblasti kostrče, křížokyčelního kloubu, beder, neschopnost otěhotnět – to je jen krátký výčet potíží, které může mít „na svědomí“ pánevní dno. Problematika spojovaná především se ženami, ne však tak úplně oprávněně. Ano, i muži mají pánevní dno, které je v určitých případech dokáže potrápit.

Pánevní dno je vazivově-svalová struktura nacházející se v pánvi. Je složena ze tří vrstev svalstva, rozpínajícího se mezi sedacími hrboly, sponou stydkou a kostrčí. Slouží jako opora a nosník pro pánevní orgány. Svou aktivitou reaguje na aktivitu bránice, břišních svalů a hlubokých svalů páteře. Účastní se tedy i dechového mechanismu a má svůj podíl na celkovém držení těla.

Co ovlivňuje správnou funkčnost pánevního dna

Spodina dutiny ústní, horní hrudní apertura (tj. horní otvor hrudní dutiny tvořený prvním žebrem, částí klíční kosti a páteří), bránice, pánevní dno a plosky nohou jsou z hlediska anatomické polohy takzvané přirozené horizontály těla, které v ideálním případě pracují v určitém souladu. Jakmile jedna či více z výše zmíněných struktur pozmění svoje postavení nebo funkci, vždy to ovlivní i ostatní. Proto nevhodná postura (pozice, držení těla), typicky velké prohnutí v bederní oblasti, předsun hlavy, zvýšené napětí čelistních kloubů, zavěšení do kyčelních a kolenních kloubů či propadlá klenba a další, budou mít vliv na funkci pánevního dna a naopak. Pokud je totiž postura kostry, kterou si můžeme obrazně představit jako rám těla neideální, nemůžeme očekávat ideální funkci. To funguje i obráceně – pokud není správná funkčnost svalů, není symetrický rám. 

Svaly pánevního dna fungují jako každý jiný sval – chceme jejich kvalitní kontrakci (stahování), ale i schopnost relaxace (uvolnění). To znamená, že jak dostatečná svalová síla, tak i schopnost uvolnění a snížení napětí hraje v jejich funkčnosti klíčovou roli.

Nejčastější příčiny poškození funkčnosti pánevního dna

Funkčnost pánevního dna může být poškozena například po porodu, operacemi v oblasti břišní stěny, častými záněty v oblasti pánve, pádem na hýždě a kostrč, ale jeho správná funkce může být narušena také nevhodným postojem a pohybovými stereotypy, které vytváří svalové dysbalance (nerovnováhu) a diskoordinaci napříč celým tělem. Vliv na funkčnost má i dlouhé sezení, specificky sed s nohou přes nohu, přílišná fyzická zátěž nebo naopak málo pohybové aktivity a obezita. V neposlední řadě je strukturou výrazně ovlivňovanou stresem a s tím souvisejícím zvýšeným napětím.

Comparison of the structure of male and female pelvis. Anatomical poster of human skeleton. Pelvic bones concept. Sacrum, Ischium, pubis and ilium. Coccyx and pubic symphysis flat vector illustration.

Ilustrační znázornění mužské a ženské pánevní oblasti

Jak poznat, že svaly pánevního dna nepracují, jak by měly? Kdy vyhledat pomoc fyzioterapeuta?

Obtíže v oblasti pánevního dna souvisejí zejména s těmito příznaky:

  • Bolestivá menstruace, premenstruační syndrom (PMS)
  • Bolestivý pohlavní styk
  • Močová inkontinence
  • Bolesti zad a pánve
  • Prolaps (pokles) pánevních orgánů 
  • Únik stolice
  • Hemoroidy
  • Zácpa či neschopnost se zcela vymočit

Problémy však mohou mít i muži. Pomoc je vždy dobré vyhledat především v těchto případech:

  • Bolesti zad či pánve
  • Problémy s močením (pocit nutkání, nadměrná četnost, bolest)
  • Bolesti při erekci či ejakulaci
  • Bolesti v oblasti hráze a varlat
  • Zácpa či bolesti při vyprazdňování
  • Špatné výsledky spermiogramu
  • Zatočení penisu ke straně (při močení nebo erekci)

Jak provádíme vyšetření pánevního dna 

V EuroPainClinics Fyzio vycházíme z důkladné diagnostiky, díky které jsme schopni přesně určit příčinu problému a stanovit nejoptimálnější terapii. Při léčbě obtíží pánevního dna pracujeme s rehabilitačními metodami L. Mojžíšové, které zahrnují ošetření pánevního dna. Jedná se o velmi diskrétní profesionální vyšetření, jehož cílem je nalezení bolestivých spoušťových bodů v oblasti svalů pánevního dna. Následně tyto body ošetří pomocí takzvané postizometrické relaxace. V neposlední řadě se také v případě nálezu mobilizuje kostrč. K ošetření jsou využívány měkké a mobilizační techniky, díky kterým dochází k velké úlevě od bolesti v oblasti pánve. Vyšetření se provádí per rectum, fyzioterapeut klienta přesně obeznámí s postupem, proto nemusí mít žádné obavy.

Naše rada závěrem

Poznali jste se v některých zmíněných problémech a myslíte si, že vaše pánevní dno nepracuje ideálně? Co teď s tím? Jestliže už zadáváte do vyhledávače: „Jak posílit pánevní dno” – pozor! Vzpomeňte si na tyto otázky: Jak skutečně víte, že vaše pánevní dno je oslabené? Není například v hypertonu, tedy zvýšeném svalovém napětí? 
Je opravdu vhodné svěřit se do rukou odborníka, který zjistí, co konkrétně svaly pánevního dna (a nejen je) trápí a terapii nastaví přímo na míru. Samodiagnostikou či neuváženým posilováním pánevního dna (v nejhorším případě například formou přerušování močení) můžete způsobit „více škody než užitku“ a vaše potíže ještě zvýraznit. Často se totiž jedná o kombinaci oslabeného pánevního dna spolu s přetížením. Vždy je potřeba dobře zhodnotit celý kontext problému a ne jej řešit pouze izolovaně, pokud chceme dosáhnout dlouhodobého pozitivního efektu.

Odborná textová spolupráce: Bc. Bára Beníršková

Také s obtížemi spojenými s bolestmi pánevního dna vám u nás rádi pomůžeme! Rezervujte si svůj termín fyzioterapie, využijte kdykoliv bezplatnou službu E-Fyzio konzultace.