Termín hypermobilita je v dnešní době velmi rozšířený a na fyzioterapii se u klientů s touto problematikou setkáváme téměř denně. Co vlastně znamená? Jedná se o nadměrnou pohyblivost kloubů, které jsou uvolněné nad takzvanou fyziologickou mez. 

Pohyblivost kloubů závisí na řadě faktorů – věku, pohlaví (ženy trpí hypermobilitou více než muži), stavu kostí, svalů a vazů, a v neposlední řadě i na hormonálních změnách. Hypermobilita může vzniknout na základě genetické predispozice, tedy je vrozená, nebo v důsledku nevhodné a přílišné sportovní zátěže, zejména v dětství, kdy se dítě intenzivně věnuje sportům, typická je například gymnastika nebo krasobruslení.
Hypermobilní lidé mají nadměrně ohebné klouby, dokáží si například ohnout palec až k zápěstí nebo si dát snadno nohu za hlavu. Avšak právě proto, že jsou jejich klouby tolik pružné, jsou více vystaveni riziku – častým problémem hypermobilních osob je vznik drobných, nebo pak i větších zranění, což pozorujeme jak u sportovců, tak i u běžné populace.

Jak hypermobilita vzniká

Každý kloub má svůj určitý rozsah pohybu, který je schopen provádět, a to díky vazům (takzvaná ligamenta), které spojují jednotlivé kosti a znemožňují jejich nadměrné rozvolnění. Na jejich funkci, tedy to, jak jsou flexibilní, volné, a naopak pevné v tahu, mají vliv kolagenová vlákna, z nichž je vaz složen. Hypermobilita vzniká na podkladě nízké hustoty kolagenních vláken. Čím je hustota vlákna hustší, tím se vlákno stává tužším a zranitelnějším v tahu.

Jak na léčbu hypermobility

Hypermobilitu jako takovou neumíme zcela vyléčit. Vyžaduje proto celoživotní práci při péči o naše tělo. Tato péče působí preventivně proti zhoršování stavu volnosti kloubů a předchází vzniku zranění. Cílem terapie je pomocí svalového aparátu stabilizovat hypermobilní oblast, a to posílením konkrétních svalových skupin, které leží v okolí nestabilní oblasti. Je potřeba naučit se správnému držení těla, zvýšit svalové napětí k udržení centralizovaného postavení kloubů a zlepšit fyzickou zdatnost. Zátěž by měla být co nejvíce symetrická, případnou asymetrii je potřeba vždy kompenzovat.

Co mít při hypermobilitě zejména na paměti

Nadváha a obezita

Je třeba dbát na udržování optimální hmotnosti a dát pozor na nadváhu, která může zvyšovat kloubní zátěž, a tím pádem způsobovat dlouhodobé potíže.

Obuv

Hypermobilní jedinci by se měli vyvarovat nošení bot na podpatcích nebo bot, které jsou příliš úzké a neforemné. Naopak je vhodné chodit v terénu a doma co nejvíce bosi a vybírat si obuv, která bude dostatečně široká, ohebná a bude podporovat podélnou a příčnou klenbu chodidla.

Pravidelný pohyb

Hypermobilita stejně jako další pohybové potíže vyžaduje každodenní pohyb neboli pohybovou hygienu. Posilování svalů ve správném funkčním řetězci pomáhá udržovat kloub v ideální poloze, a tudíž nedochází k jeho přetěžování. Pravidelný pohyb zlepšuje příjem i výdej správných živin při látkové výměně.

Protažení před pohybovou aktivitou

Je všeobecně známá nezbytnost kvalitně a dostatečně se protáhnout před sportem a cvičením, ale i před jinou aktivitou, například před fyzickou prací na zahradě. Stejně tak i hypermobilní jedinci se musí protahovat. Měli by však vždy myslet na to, že se nesmí protahovat přes fyziologickou mez kloubu (i když jim to vazy dovolí), a o to víc by měli přemýšlet nad udržením centrovaného postavení kloubu. Při takovém postavení je jamka a hlavice kloubu v ideálním kontaktu. Následné protažení po aktivitě se pak z dlouhodobého hlediska stane samozřejmostí.

Správné pohybové stereotypy

Lidé s hypermobilitou mají potíže s dlouhodobým stáním nebo sezením. Statické polohy jim zvýrazňují bolesti. Proto je vhodné zařadit do práce krátké přestávky na protažení celého těla a rozpohybování se. Děti ve škole by měly využít přestávky k chůzi po třídě nebo proběhnutí se na zahradě. V neposlední řádě je důležitá správná ergonomie (vytváření prostředí a používání předmětů s příznivým dopadem na zdraví, komfort, pohodu a výkon člověka) nejenom v práci, ale i v každodenním životě či ve volném čase.

Fyzioterapie

Fyzioterapeut má za cíl nejprve vyřešit akutní obtíže a bolesti pacienta. Dále pracuje na funkční aktivaci a posílení svalů v jejich stabilizační funkci s ohledem na jejich zapojení do svalových řetězců.

Hypermobilní lidé s oblibou vyhledávají cvičení jógy nebo gymnastiku, kde se cítí dobře, protože jim tyto pohyby „jdou“ a cítí se při nich jistě. Bohužel právě těmto pohybovým aktivitám by se měli vyhýbat – rozvolnění si tím prohlubují. Při cvičení si nehlídají kloubní rozsahy a mají tendenci se zavěšovat do vazů.

Artritické degenerativní změny

Nedostatečná funkce pasivních stabilizátorů (vazů a kloubního pouzdra) vede k nerovnoměrnému zatěžování kloubů. Proto jsou jedinci s hypermobilním syndromem náchylnější ke zraněním pohybového aparátu, jako jsou subluxace (neúplné vykloubení) a luxace (vymknutí kloubu) a poranění kloubních vazů. Dlouhodobé neadekvátní zatěžování části kloubu může vést až k předčasným degenerativním změnám v kloubu typu artrotických změn. Může tedy dojít k dřívějšímu vzniku artrózy – nejčastěji v kyčelních a kolenních kloubech, ale artróza se může vyskytovat i na páteři. Ke kloubním projevům hypermobilních jedinců patří i častější krepitace (praskání) a jiné zvukové projevy. Prevencí degenerativních změn je především pohybová aktivita, která se dá provozovat až do pozdního věku, např. chůze, cyklistika, plavání, práce na zahradě, turistika a další.

Pokud se k hypermobilitě kloubu přidružují mimo bolest i další příznaky, označuje se tento stav jako syndrom kloubní hypermobility. Trápí-li vás tento problém a můžete si kladně odpovědět na některé z těchto otázek, je dobré svěřit se co nejdříve do rukou odborníka:


Odborná textová spolupráce: Mgr. Eliška Uhlířová

(Nejen) s kloubní hypermobilitou vám rádi pomůžeme i na našich pracovištích EuroPainClinics Fyzio v Brně a Hradci Králové. Rezervujte si svůj termín prostřednictvím bezplatné E-Fyzio konzultace!

Bezplatná online eFyzio-konzultace

Objednejte se do EuroPainClinics Fyzio vyplněním a odesláním formuláře bezplatné eFyzio-konzultace. Vaše obtíže budou posouzeny našimi specialisty a na základě toho vám navrhneme nejvhodnější způsob vaší terapie.

EuroPainClinics Fyzioterapie eFyzio-konzultaceBezplatná eFyzio-konzultace s fyzioterapeutem

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří váš čas

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří vaše peníze

Blog

Mobilizace žeber podle metody L. Mojžíšové
20.09.2023

Mobilizace žeber podle metody L. Mojžíšové

Bolest na hrudi, která brání pořádně se nadechnout, pocit „na infarkt“, vystřelování bolesti a píchání pod lopatkou, bolesti hlavy, zad, ramenou, poruchy rovnováhy a závratě? Potý...
Zobrazit
Ergonomia pracoviska či bežného života
12.09.2023

Ergonomia pracoviska či bežného života

Ľudia vyhľadávajú fyzioterapiu, či lekára, väčšinou až vtedy, keď ich trápi diskomfort, alebo im bolesť prekáža v každodennom fungovaní. Často sa ale pýtate – prečo moja bolesť vz...
Zobrazit
Pohyb a psychika = prepojené nádoby
03.08.2023

Pohyb a psychika = prepojené nádoby

Dnešní dynamický životní styl stále více reflektuje nutnost najít optimální vyváženost mezi pracovním i mimopracovním životem pro dobré zdraví a správný ži...
Zobrazit