Posilovna je v poslední době velmi oblíbenou formou pohybu jak pro mladé, tak starší jedince. Občas je jí i přiřazována nálepka tzv. “všeléku” na bolesti pohybového aparátu. Je to ale vážně tak? Kdy návštěva posilovny pomáhá a kdy naopak škodí?

Kondice, svalová síla, redukce hmotnosti, nárůst svalové hmoty, v tom všem nám posilovna může být nápomocna. Je to skvělý prostředek, díky němuž si do života můžeme přivést pohyb, který se z našeho přirozeného fungování během dne čím dál víc vytrácí. Navíc, pokud naše cvičení není pohybově “chudé” a pracujeme s tělem komplexně v kvalitním provedení cviků, může mít návštěva posilovny přidanou hodnotu v rámci prevence bolesti pohybového aparátu.

Mnohdy se setkáváme s názorem – něco mě bolí, nejlepší bude to jít „vycvičit“, nebo naopak u některých sportovních nadšenců zavládá až panika – něco mě bolí, a já kvůli tomu ani nemůžu do posilovny! A právě zde nastává problem – když do posilovny přicházíme s bolestmi pohybového aparátu a doufáme, že zátěží prováděnou ve stejných pohybových stereotypech problém vyřešíme. Představte si situaci – v ruce držíte igelitovou tašku s nákupem a vidíte, že ucho tašky se začíná trhat. Vaším řešením jistě nebude přidání dalších věcí do tašky a zvýšení zátěže. Proč? Protože tím se problém ještě zhorší a ucho igelitky se přetrhne úplně.

Stejně tak je tomu i s vaším tělem v případě bolestí a zvýšení zátěže. Cvičení s činkou či jiným závažím může zvýraznit právě ty nesprávné pohybové stereotypy, kterými dotyčný jedinec disponuje, tím zhoršovat bolestivost, způsobit přetížení určitých struktur a zrychlovat celou problematiku.

Pokud cítíte bolest pohybového aparátu, vaše cesta by neměla vést hned do posilovny. Prvně je vhodné navštívit odborníka, který zjistí příčinu vašich obtíží, pomůže vám zbavit se těchto problémů a případně poradí, na co se zaměřit nebo čemu se vyvarovat při návštěvě posilovny v momentě, kdy už je to pro vás aktuální.

Návrat do posilovny

Poté, co je odstraněn bolestivý stav, nastaví se správné pohybové stereotypy. Je potřeba, aby jedinec, dříve než začne zvedat činky nebo jiné závaží, byl schopen ergonomicky (tedy tak, aby cvičení bylo něj účelné a komfortní) správně zvládnout nejprve cviky s vlastní váhou, např. dřep, klik, výpad atd. Návrat k silovému tréninku by měl probíhat postupně, přidáváním zátěže, s pozorností stále soustředěnou na kvalitu provedení cviku. Klíčové je neupřednostnit kvantitu (v tomto případě velkou zátěž nebo velké počty opakování cvičebních úkonů) nad kvalitou pohybu.

V neposlední řadě je potřeba dbát důsledně na zásady, které se s tímto typem pohybové aktivity pojí. Jsou jimi především volba zátěže, správné držení těla, pohybové stereotypy, zahřátí před samotným silovým tréninkem, dynamický strečink před a statický strečink po ukončení cvičení. Důležité je také zaměřit se na příjem správně vyvážené stravy, pitný režim a na dostatečnou regeneraci svalů.

Text: Bc. Bára Beníršková, Bc. Dominika Tobolková

S bolestí vašeho pohybového aparátu vám rádi pomůžeme na našich pracovištích EuroPainClinics Fyzio Brno a EuroPainClinics Hradec Králové. Objednejte si svůj termín na tel. čísle +420 724 395 402 nebo využijte kdykoliv bezplatnou službu E-Fyzio konzultace!
Bezplatná online eFyzio-konzultace

Objednejte se do EuroPainClinics Fyzio vyplněním a odesláním formuláře bezplatné eFyzio-konzultace. Vaše obtíže budou posouzeny našimi specialisty a na základě toho vám navrhneme nejvhodnější způsob vaší terapie.

EuroPainClinics Fyzioterapie eFyzio-konzultaceBezplatná eFyzio-konzultace s fyzioterapeutem

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří váš čas

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří vaše peníze

Blog

Mobilizace žeber podle metody L. Mojžíšové
20.09.2023

Mobilizace žeber podle metody L. Mojžíšové

Bolest na hrudi, která brání pořádně se nadechnout, pocit „na infarkt“, vystřelování bolesti a píchání pod lopatkou, bolesti hlavy, zad, ramenou, poruchy rovnováhy a závratě? Potý...
Zobrazit
Ergonomia pracoviska či bežného života
12.09.2023

Ergonomia pracoviska či bežného života

Ľudia vyhľadávajú fyzioterapiu, či lekára, väčšinou až vtedy, keď ich trápi diskomfort, alebo im bolesť prekáža v každodennom fungovaní. Často sa ale pýtate – prečo moja bolesť vz...
Zobrazit
Pohyb a psychika = prepojené nádoby
03.08.2023

Pohyb a psychika = prepojené nádoby

Dnešní dynamický životní styl stále více reflektuje nutnost najít optimální vyváženost mezi pracovním i mimopracovním životem pro dobré zdraví a správný ži...
Zobrazit