Lymfodrenážní či lymfatickou masáž známe běžně z kosmetických salonů – doporučována je například, pokud se chceme „zbavit“ toxinů nebo celulitidy. Její léčebný přínos je však mnohem širší a pomoci může i u celé řady závažných zdravotních obtíží. 

Lymfodrenážní masáž se stala oblíbenou formou masáže pro její potenciální zdravotní benefity. Je to jemná forma masáže zaměřující se na lymfatický systém, který je součástí imunitního systému. Lymfatický systém zahrnuje orgány, cévy a tkáně, které pohybují nebo odvádí tekutinu podobnou vodě zvanou lymfa z jiných částí vašeho těla do krevního oběhu.

Lymfodrenážní masáž je obzvláště užitečná, pokud máte lymfedém neboli lymfatický otok, k němuž dochází, když se lymfatická tekutina nevrací do krve tak, jak by měla, a zůstává v jiných částech těla. Nejčastěji se vyskytuje v nohou nebo rukou.

Existuje mnoho příčin, které mohou způsobit lymfedém včetně:

Masáž je způsob, jak pomoci přesunout lymfatickou tekutinu a odstranit otok, který způsobuje. Pro zdravého člověka může být lymfodrenážní masáž relaxační. Je ovšem nepravděpodobné, že by to výrazně zlepšilo zdraví.

CO JE HLAVNÍM ÚKOLEM LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Lymfatický systém je důležitou součástí vašeho imunitního systému. Udržuje tekutiny ve vašem těle v rovnováze a chrání vás před infekcemi. Sběrné lymfatické cévy, kolektory, tkáně a orgány odvádějí extra lymfatickou tekutinu, která prosakuje do tkání z malých krevních cév (kapilár). Pokud lymfatický systém nefunguje správně nebo je zablokován, výsledkem je nadměrné nahromadění tekutiny ve tkáních.

K lymfatickému systému patří také:

BENEFITY LYMFODRENÁŽNÍ MASÁŽE

Lymfatická masáž může pomoci přesunout zachycenou tekutinu, pokud máte lymfedém. Fyzioterapeut, který je specialistou na léčbu lymfedému, může použít manuální lymfodrenáž v kombinaci s jinými technikami a pomůckami, jako například:


KDY NÁM DÁLE MŮŽE LYMFATICKÁ MASÁŽ POMOCI?

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, lymfatická masáž může být přínosem i v případě závažnějších onemocnění. Realizované studie rehabilitační a fyzikální medicíny prokázaly některé výhody lymfatické masáže například při těchto stavech:


TIPY: PROČ ZVOLIT LYMFATICKOU MASÁŽ


Jaká jsou rizika lymfatické masáže?

Obecně lze říci, že lymfodrenážní masáž je bezpečná léčba ke zmírnění lymfedému. Existují nicméně některé stavy a okolnosti, kdy se lymfodrenážní masáž nedoporučuje, především jestliže máte:

> kardiovaskulární onemocnění;

> selhání ledvin;

> krevní sraženiny;

> infekci.

Pokud máte obavy, že by lymfatická drenážní masáž mohla ovlivnit vaše zdraví, poraďte se vždy se svým lékařem o tom, zda je tento typ masáže pro vás vhodný či nikoliv.

Co se stane, když mi je po lymfodrenážní masáži špatně?

Málokdo má negativní reakce na lymfodrenážní masáž. V ojedinělých případech si někteří lidé stěžují na bolesti hlavy, nevolnost a únavu. Pokud k tomu dojde, je nutné vždy tyto projevy konzultovat přímo se svým fyzioterapeutem či lékařem a zjistit možnosti zvládnutí vedlejších účinků.

Pokud vás trápí otoky rukou či nohou a hledáte způsoby, jak se zdravotního problému zbavit, nebo máte v rámci svého zdraví chuť nechat si „rozproudit lymfu“, svěřte se do rukou našich profesionálních fyzioterapeutů v EuroPainClinics Fyzio Brno a Hradec Králové. Rádi vám poradíme!

Text: Bc. Ema Hutková, fyzioterapeut EuroPainClinics Fyzio Brno


Bezplatná online eFyzio-konzultace

Objednejte se do EuroPainClinics Fyzio Brno a EuroPainClinics Fyzio Hradec Králové vyplněním a odesláním formuláře bezplatné eFyzio-konzultace. Vaše obtíže budou posouzeny našimi specialisty a na základě toho vám navrhneme nejvhodnější způsob vaší terapie.

EuroPainClinics Fyzioterapie eFyzio-konzultaceBezplatná eFyzio-konzultace s fyzioterapeutem

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří váš čas

EuroPainClinics FyzioterapieŠetří vaše peníze

Blog

Dárkové poukazy na fyzioterapii
01.03.2024

Dárkové poukazy na fyzioterapii

Chcete udělat radost svým blízkým? Hledáte užitečný dárek pro své přátele či kolegy? Věnujte jim dárkový poukaz do EuroPainClinics Fyzio! Fyzioterapie je při boles...
Zobrazit
Dechový stereotyp: Víte, jak správně dýchat?
09.02.2024

Dechový stereotyp: Víte, jak správně dýchat?

Co vlastně dechový stereotyp znamená? Může souviset i s bolestí zad? Mohu mít špatný nebo nevhodný dechový stereotyp, i když netrpím žádnými dechovými obtížemi? Jak zjistit, jestl...
Zobrazit
Lymfodrenážní masáž
26.01.2024

Lymfodrenážní masáž

Lymfodrenážní či lymfatickou masáž známe běžně z kosmetických salonů – doporučována je například, pokud se chceme „zbavit“ toxinů nebo celulitidy. Její léčebný přínos je však mnoh...
Zobrazit