Dolní část zad – bederní (lumbární) páteř je tvořena pěti bederními obratli, které nesou označení L1-L5. Největší pohyblivost bederní páteře je v úseku mezi pátým bederním obratlem a kostí křížovou – úrovně obratlů označovaných L5-S1. Bolest v tomto úseku páteře signalizuje přetěžování, které při neřešení signálu může časem vést k postupným degenerativním změnám. Ty se dále mohou projevit silnějšími bolestmi a sníženou pohyblivostí.
Bolest dolní části zad, ať již akutní nebo dlouhodobá (chronická), má celou řadu příčin. Pro stanovení diagnózy a léčby je klíčová přesná diagnostika.
Nejčastější příčiny
Nejčastější příčinou jsou funkční poruchy v důsledku přetížení měkkých tkání. Fyzické přetěžování, svalová nerovnováha (v oblasti zádových svalů, břišních a hýžďových svalů a svalů pánevního dna + kyčelních kloubů, svalů dolních končetin). Také nesprávné pohybové stereotypy, nedostatek pohybu, ale i stres či nevhodně uzpůsobené pracovní místo, to vše se na zdraví a funkci zad podepisuje.
V řadě případů může být bolest bederní páteře způsobena úrazem nebo mechanickým poškozením, ale například i zánětlivým revmatickým onemocněním.
Bolest bederní páteře – nejčastější problematiky
- Blokády bederní páteře, z důvodu dlouhodobého sezení, nesprávných pohybových i spánkových návyků
- Degenerativní změny na bederních meziobratlových ploténkách (lumbární diskopatie)
- Spondylartróza bederních fasetových (meziobratlových) kloubů
- Výhřez meziobratlové ploténky (herniace) s útlakem kořenových nervů bederní oblasti (radikulopatie)
- Stenóza (zúžení) centrálního míšního kanálu aj.
- Myofasciální bolest dolní části zad vznikající na podkladě spoušťových bodů „trigger points“ z dysfunkce svalu
- Akutní nespecifická bolest v dolní části zad – bolest přetrvávající méně než 6 týdnů
- Chronická nespecifická bolest v dolní části zad – bolest přetrvávající déle než 6 týdnů v důsledku většinou opakovaných pohybů při zvedání těžkých břemen či jiného přetěžování oblasti beder
- Ischias (lumbago, lidově „houser“) – akutní ústřel bederní páteře
- Blokády „esíček“ – sakroiliakálního kloubu, aj.
Terapie a edukace
- Naši fyzioterapeuti se prvořadě zaměří na všechny příznaky a na to, aby zjistili příčinu funkční poruchy bederní páteře a porozuměli vašemu problému. V první fázi přistupují ke klinickému vyšetření v rámci základní diagnostiky, ke které patří fyzikální testy a analýza poloh a pozic zad. Podrobně se vás vyptají na vše, co s vaší bolestí zad souvisí.
- Na základě diagnostiky mohou určit, zda je pro vás vhodná fyzioterapie, nebo zda je nutná primární léčba u odborného lékaře. Pro léčbu řady strukturálních poruch bederní páteře (výhřezy plotének, spinální stenóza, facetové klouby, SI kloub aj.) mohou být efektivní léčbou miniinvazivní a endoskopické výkony, které jsou specializací klinických pracovišť EuroPainClinics. www.europainclinics.cz.
- Následně přistupují k manuální terapii zahrnující osvědčené fyzioterapeutické postupy, které pomohou bolest bederní páteře zmírnit a zlepšit její stav, např. techniky měkkých tkání pro uvolnění ztuhnutých svalů, jemné mobilizační techniky k odstranění blokád a cvičení, relaxační techniky, které napomáhají k uvolnění postižené/zablokované oblasti. Aplikovat mohou případně kinesiotaping.
- V rámci edukace vás naši fyzioterapeuti naučí individuální stabilizační cviky pro posílení trupu, kyčelních kloubů a dolních končetin, které můžete provádět i sami doma. Cvičení by se pak mělo stát automaticky i nedílnou součástí vašeho životního stylu. Mohou vám doporučit dodatečnou podpůrnou léčbu (např. masáže, kryoterapie, termoterapie aj.) Naučí vás správné pohybové návyky pro držení těla a hlavy, techniky správného zvedání břemen, vysvětlí vám základní aspekty ergonomie pro uspořádání pracovního místa, poradí vám, jak se vyhnout rizikům bolesti zad preventivně.
- Na závěr terapie se společně se svým fyzioterapeutem ujistíte, zda je pro vás vše v rámci fyzioterapeutického plánu srozumitelné. Pokud budete mít zájem, je možnost provést videozáznam zvolených cviků, případně si je můžete zapsat a spolu s fyzioterapeutem ověřit, že všemu dobře rozumíte.
Více čtěte v článku Sedavé zaměstnání a bolesti, které ho provází
Co je cílem fyzioterapie při bolesti bederní páteře
- Odstranění blokád k uvolnění svalových spasmů, náprava svalové dysbalance
- Odstranění blokád i uvolnění oblasti SI kloubů
- Posílení hlubokého stabilizačního systému a svalového korzetu trupu
- Mobilita a posílení kyčelních kloubů
- Aktivace plosky nohy
- Zlepšení stability páteře a koordinace pohybu
- Edukace správných pohybových návyků, poloh a pozic
- Edukace správné techniky zvedání břemen