Ergonomie (z řečtiny ergon = práce a nomos = zákon) podle dostupných encyklopedických výkladů je vědecký obor, který řeší vztah mezi výkonem člověka a prostředky či předměty, které používá (např. pracovní nástroje, nábytek, oblečení či obuv).
Co to v praxi znamená? Nezřídka se ocitneme v situacích, kdy jsme vystaveni bolesti – při výkonu povolání, v každodenním životě, při našich zájmech. Samotná bolest často není výsledkem jednoho nesprávného pohybu, ale důsledkem nesprávných stereotypů v běžném životě, jako je například dlouhodobé sedavé zaměstnání, jednostranný sport či přílišná fyzická zátěž.
Nevyhovující, nepříznivé nebo zhoršené pracovní podmínky (může jít o různou manipulaci s břemeny, nepřirozené polohy těla při práci, jednostranné pohyby a zatížení, ale i faktory jako vibrace, teplota, psychosociální aspekty) ovlivňují náš muskuloskeletální systém a mohou být původcem řady poruch svalů, nervů, šlach, vazů, kloubů, chrupavek nebo výhřezů páteřních plotének.
Ergonomie má za cíl vytvářet zdravé prostředí, které pomáhá předcházet diskomfortu a případným úrazům při výkonu práce, ale i v běžném životě. Naši kvalifikovaní fyzioterapeuti vám v rámci fyzioterapie poradí, jak si vytvořit optimální podmínky a vybavení vašeho pracovního prostředí tak, aby výkon práce či jiné činnosti byl pro vás co nejvíce komfortní a nezatěžoval zbytečně vaše zdraví.
Užitečné tipy od našich fyzioterapeutů
Mějte dobře uspořádáno vaše pracovní místo
Židle je jednou z nejdůležitějších pracovních pomůcek. Pokud člověk při práci převážně sedí, židle má v porovnání větší vliv na jeho zdraví než další vybavení pracoviště. Dbejte proto zejména na:
Správné vybavení židle a pracovního stolu
- Synchronní mechanizmus židle – synchronní pohyb sedadla a zádové opěry s tělem
- Správně tvarovaný opěrák židle s bederní opěrkou
- Správně tvarovaný sedák židle nesmí tlačit zespodu na stehna
- Správná výška pracovního stolu vzhledem k vaší výšce
Ergonomické požadavky při práci s počítačem
- Dodržujte vzdálenost očí od monitoru okolo 50-70 cm, horní řádka přibližně v úrovni očí
- Klávesnici počítače mějte individuálně oddělenou na pracovní desce, ideálně pod rovinou stolu, aby zápěstí bylo v ose předloktí
- Používejte podložku pod zápěstí
Naučte se zásadám správného sezení
Sedavý styl života je z hlediska zdraví jedním z nebezpečných trendů dnešní doby, zároveň se mu však mnoho lidí nevyhne z důvodu výkonu sedavého povolání. Sed navíc patří mezi polohy, které nejvíce zatěžují bederní páteř, meziobratlové ploténky a kyčelní kloub, který je dlouhodobě ve strnulé pozici 90 stupňů.
- Seďte opřeni o zadní část židle.
- Používejte bederní váleček k podložení zad (může být klidně srolovaný ručník).
- Při sezení mějte vždy chodidla na podlaze.
- Seďte s rameny směrem dozadu, lopatky směřují dolů.
- Co nejvíce střídejte pozice při sezení. Je-li to možné, střídejte i místa na sezení (např. na zemi, turecký sed, klek aj.)
- Pokud je příležitost– vstaňte, projděte se, protáhněte. Sezení v kuse na židli by nemělo přesáhnout tři hodiny, ideální jsou krátké přestávky po 30-45 minutách sezení.
- Vytvořte si rutinu, kdy v rámci pracovní pauzy budete věnovat svůj čas mobilitě ramenních a kyčelních kloubů. Uvolníte si tak ruce a předloktí, rozproudíte žilní systém v nohou z dlouho strnulé pozice. Zařadit můžete i pár silových cviků (dřep, stoj na jedné noze, aktivace lopatkových svalů a hlubokého stabilizačního systému trupu aj.)
- Snažte se dlouhodobě nesedět se skříženýma nohama!
Osvojte si správnou techniku zvedání a přenášení břemen
- Snažte se práci uzpůsobit tak, aby byla co nejekonomičtější a mohli jste mít menší fyzickou zátěž (využijte vozíky a další pomocné prostředky a pomůcky pro přesun předmětů)
- Postavte se blízko břemene, stůjte pevně v širokém stoji rozkročném.
- Pokrčte kolena, snižte se k břemenu, záda udržujte vzpřímená.
- Břemeno pevně uchopte a držte jej co nejblíže u sebe. Zvedání těžších břemen je vhodné provádět s nádechem – zpevní se tím břišní svalstvo a stabilizuje páteř. Pohybem dozadu držte rovnováhu a břemeno zvedejte tak, že narovnáváte kolena.
- Zvedání provádějte tahem, nikoli trhnutím.
- Jakmile stojíte zpříma, provádějte otočení pohybem nohou. Vyvarujte se přetáčení (překroucení) trupu!
- Při pokládání břemene použijte stejný postup v opačném pořadí. Při zvedání lehkých předmětů ze země můžete použít také variantu správného provedení, kdy stojíte na jedné dolní končetině a druhou zanožíte k vyvážení polohy při pohybu trupu směrem dolů. Břemeno přenášejte tak, aby nedošlo k záklonu páteře.
- Nenoste břemeno pouze v jedné ruce.